Jesteś w:

Formularz wyszukiwania

CYFROWA KRONIKA FILMOWA W NOC KULTURY W LUBELSKIEJ ZACHĘCIE

 

Prezentacja prac ma na celu przybliżenie efektów pracy studentów Wydziału Artystycznego. Innym jej zadaniem jest zwrócenie uwagi odbiorców na różnorodność technik oraz możliwości wyrazu, jakie dają artyście filmy animowane. Dzięki pokazowi w animacjach będziemy mogli dostrzec płaszczyznę spotkań wielu dziedzin sztuki oraz odkryć nowoczesne ujęcie tradycyjnych mediów. Połączenie obrazu, dźwięku i fabuły, dla samego artysty jest dużym wyzwaniem oraz próbą spojrzenia na sztukę z innej, intermedialnej i interdyscyplinarnej perspektywy.


Prezentowane filmy zostały zrealizowane w różnych technikach, od tradycyjnej wycinanki, przez rysunek, plastelinę, sól i grafikę komputerową. Ich oprawa graficzna w jednoznaczny sposób współgra z nastrojem filmu, podsuwając widzowi drogę do swobodnej interpretacji. Wśród twórczych inspiracji artystów znalazły się m.in., kwestie społeczne, codzienne problemy, muzyka, czy poezja. Animacje te w intrygujący, czasem przekorny a także dobitny sposób podkreślają wartości istotne dla młodych twórców. Często z pozoru zabawne przedstawienie postaci jest ukrytym portretem psychologicznym społeczeństwa.


Każda z prezentowanych animacji wypowiada się niepowtarzalnym językiem artystycznym, podkreślając wysokie umiejętności plastyczne twórcy. Akcja filmów prowadzi widza przez wyimaginowany świat, złożony z kresek i plam barwnych, indywidualny dla każdego artysty. Często surrealistyczny sposób przebiegu akcji upodabnia animacje do fantazyjnego snu lub fragmentu wyobraźni autora. Początkowo zabawne, ale w gruncie rzeczy budzące refleksje prace są podsumowaniem umiejętności warsztatowych i odważnego spojrzenia na medium jakim jest animacja. Prezentacja przygotowana przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we współpracy z Warsztatami Kultury jest inspirującym zastrzykiem zarówno dla młodych artystów, jak i dla odbiorców nie związanych ze sztuką.

Kinga Maria Szczołko

 

Autorzy:
1. „U project” Łukasz Góras, 2009, 3’:47’’
2. „TV Screen” Bartłomiej Maron, 2009, 1’
3. „Bimbrownik” Michał Skrzyński , 2006, 1’:48’’
4. „Robaczki” Katarzyna Kozłowska, 2010, 1’:13
5. „Czarodzielnica” Anna Grzesiak, 2010, 3’:92’’
6. „Reconversion” Adam Awdziejczyk, 2010, 1’:74’’
7. „Leżenia” Agnieszka Grajda, 2011, 1’:40’’
8. „Czego nie widać” Katarzyna Pereta, 2012, 6’:09’’
9. „Nieskończoność” Radosław Kozłowski, 2012, 1’:16’’
10. „Zupa dnia” Vera Dementchouk, 2012, 3’:44’’
11. „ Życie intymne much” Łukasz Smutek, 2010, 2’:56’’


Kuratorka: Kinga Maria Szczołko
Opieka merytoryczna: Joanna Polak, Piotr Majewski
Realizacja pokazu: Zbigniew Sobczuk
 

WRÓĆ